دهه‌ی کرامت مبارک باد
ارئه‌ی الگوی ایجاد موسساتی شبیه موسسه ماکس پلانک در ایران

ارئه‌ی الگوی ایجاد موسساتی شبیه موسسه ماکس پلانک در ایران 00 نظر

عبدالمعین اسقایی محقق پست داک رشته‌ی علوم اعصاب در دانشگاه «گوتینگن آلمان». او که لیسانس و فوق لیسانس خود را در دانشگاه پلی تکنیک تهران و در زمینه مهندسی کامپیوتر گذراند ه است؛ دکترای خود را از دانشگاه آی پی ام زمینه علوم شناختی دریافت کرده است و هم‌اکنون در آلمان اقامت دارد. ضرورت ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور ما را بر آن داشت تا با این دانش‌جوی ایرانی به گفت‌وگو بنشینیم.
۱۳۹۶/۰۵/۰۲
سناریوهای پیش روی ایران در سال آینده

سناریوهای پیش روی ایران در سال آینده 00 نظر

مسائل اصلی و سناریوهای پیش روی ایران در سال آینده با انجام پژوهش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» مشخص شدند. این خبری بود که اوایل امسال روی تلکس‌های خبری قرار گرفت، اما مثل هزاران خبر دیگر در طوفان خبرهای سیاسی گم شد. بر این اساس، سه مسئله «ضرورت اصلاحات ساختاری اقتصادی»، «بحران تامین آب» و «بیکاری» در صدر مسائل اصلی پیش روی ایران در سال ۱۳۹۶ قرار گرفته‌اند.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
چه عواملی موجب تکون تمدن درخشان اسلامی شد

چه عواملی موجب تکون تمدن درخشان اسلامی شد 00 نظر

تمدن به مفهوم عام آن به مجموعه علوم، فنون، قوانین و آداب و رسومی اطلاق می‌شود كه حالت فكری و سیاسی و اقتصادی و صنعتی و سایر مظاهر مادی و معنوی حیات یك قوم را در بخشی از زمان مشخص می‌كند. ما در این‌جا نظرمان را روی دوره‌ی درخشان تمدن اسلامی متمركزمی‌کنیم، و عوامل مؤثر در به وجود آمدن آن را بررسی خواهیم كرد. باشد كه از گذشته با عظمت، درس عبرت بگیریم و در جهت ایجاد یك تمدن اسلامی روز آمدِ جهانگیر قدم‌های مؤثر متناسب با عصر حاضر برداریم.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
به آیین محبت باشید

به آیین محبت باشید 00 نظر

می‌گوید تا دریا راه بسیاری مانده است. اگر نهایت ما دریا شدن است، باید جاری شد. از کوه‌ها و دره‌ها گذشت وسنگلاخ‌ها و صخره‌های بزرگ را به کناری زد. اما چگونه این رنج جانکاه را بر خود هموار کنیم. چگونه از این مسیر عبور کنیم تا این رنج عظیم به لبخندی که برازنده آنیم تبدیل شود. من راز آن را می‌دانم. من راز آن را می‌دانم. آیا می‌خواهی آن را برایت بازگو کنم. آی ای درختان جنگل که در سر راهم قرار گرفته‌ای.د ای سبزه، ای علف، ای سنگلاخ، تنها راه گذر از رنج‌ها، قانون محبت است.پس لبخند بزنید ای بادهای سرگردان و این ترنم را به گوش همه به خصوص فرزندان آدم برسانید. این سخنان رودخانه است. در گذر از کوه تا رسیدن به دریا.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
مرثیه‌ای بر جان‌های بیمار خود در ماجرای آزاده نامداری

مرثیه‌ای بر جان‌های بیمار خود در ماجرای آزاده نامداری 00 نظر

درباره‌ی آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جمعی از خانم آزاده‌ نامداری دیدیم و یا شنیدیم ذکر چند نکته لازم است. اول آن‌که در آیین مسلمانی هیچ کس از خطا و گناه ایمن نیست و این موضوع آن چنان است که حتی در قران نیز بر آن تاکیده شده است. چنان‌که خداوند در سوره یوسف صریحا می‌فرماید؛ که اگر ما او را از گناه باز نمی‌داشتیم چه بسا به گناه آلوده می‌شد. و یا در سخنی از امام سجاد(ع) منقول است که فرمودند:« لولا انکم تذنبون فتستغفرون الله لخلق الله خلقا حتی یذنبوا ثم یستغفروا الله فیغفرالله لهم؛
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
ریاض، عامل انتشار ویروس در یمن

ریاض، عامل انتشار ویروس در یمن 00 نظر

در یک اقدام جدید از سریال کشمکش نظامی و رسانه‌ای تند و تیز بین یمن و عربستان سعودی، دولت «نجات ملی» متشکل از (حوثی-صالح) در پایتخت یمن یعنی صنعاء یک بمب خبری را منفجر کردند. به‌عقیده‌ی ناظران سیاسی اگر این ادعاها اثبات شوند می‌توانند روند تمامی افکار عمومی را نسبت به ائتلاف کشورهای حاشیه‌ی خلیج به سرکردگی عربستان علیه یمن تغییر دهد. به‌خصوص که این اتهامات مستقیم، برای اولین بار و از زبان وزیر امورخارجه‌ی یمن مهندس «هشام شریف» که در حضور ده‌ها نفر از تشکل‌های مربوط به سازمان ملل گفته شده است.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
من از گاو می‌ترسم چون شاخ دارد و عقل ندارد

من از گاو می‌ترسم چون شاخ دارد و عقل ندارد 00 نظر

ترامپ تا همین‌جا بیشترین دشمنی را با جمهوری اسلامی ایران نشان داده است. بنابراین تمرکز بر روی این موضوع علاوه بر آن‌که می‌تواند بهره‌های زیادی را برای ما حاصل آورد باید با هوشیاری مضاعف همراه باشد. هوشیاری که باید آن سخن جناب ابن سینا را در هر اقدامی لحاظ کرده باشد که من از گاو می‌ترسم چون شاخ دارد ولی عقل ندارد.
۱۳۹۶/۰۵/۰۲
ژن خوب آقای آقازاده

ژن خوب آقای آقازاده 00 نظر

سال‌ها قبل در خوابگاه زنجان دانشگاه صنعتی شریف توفیق آن را داشتم که با چند تن از برگزیدگان المپیادهای جهانی هم‌اتاق شوم. یکی از این عزیزان که هم‌اینک استاد دانشگاه هاروارد آمریکاست، و به دوازده زبان زنده دنیا مسلط است، از اهالی تبریز بزرگ بود. یکی از عجایب زندگی این هم‌اتاقی آن بود که هرگز دارو مصرف نمی‌کرد و به دکتر نمی‌رفت. عزیزترین چیز زندگی‌اش تا آن‌جا که دانستم؛ زیر شلواری مادر دوزی بود که خیلی برایش قیمتی بود. در اتاق رسم بود که هر کس از دیار خود چیزی می‌آورد؛ یکی ماست محلی و قیماغ از شهر کرد؛ آن دیگری گردوی پوست کاغذی دیار خود را و ای رفیق ما هم خیار شوری که خودش درست کرده بود و یک چیز عجیب‌تر.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷