محرم الحرام 1437
نهمین جشنواره  قرآنی
سال 1395
تبیین وضعیت علمی و پژوهشی کشور

تبیین وضعیت علمی و پژوهشی کشور 00 نظر

متأسفانه آموزش عالی در کشور ما بی‌رویه رشد کرد. دانشگاه‌های متفاوت و گوناگونی در کشور ایجاد شده است. باید با یک پژوهش قوی و همه جانبه بررسی شود که آیا این همه دانشگاه لازم بود که ایجاد شود، آیا الزامی بود که آموزش عالی این همه رشد کند، رشدی که از سطح جامعه بالاتر زده و دیگر جامعه پاسخگوی آن نیست؟ بیکاری فارغ‌التحصیلان نشان‌گر این است که جامعه ظرفیت این همه فارغ‌التحصیل را ندارد. متأسفانه مردم از کار فنی و کارهایی آزاد غافل شدند...
۱۳۹۵/۰۷/۲۹
نخبگان ما از عدم حمایت نهادهای متولی دلخور هستند

نخبگان ما از عدم حمایت نهادهای متولی دلخور هستند 00 نظر

دکتر سید محمد صدر دانش‌آموخته‌ی دوره‌ی پزشکی عمومی دانشگاه تهران و دکترای تاریخ علم از دانشگاه سوربن فرانسه است. و هم‌اکنون به عنوان هیئت علمی در گروه تاریخ علم بنیاد دایره المعارف اسلامی مشغول به کار است. از این دکتر جوان درباره‌ی مشکلات زندگی در خارج ، نحوه‌ی مدیریت دانشگاه‌ها، و فرار مغزها پرسیدیم. آنچه می‌خوانید حاصل این گپ و گفت دوستانه است.
۱۳۹۵/۰۷/۲۶
آشنایی غربیان در قروم وسطا با دانشمندان بزرگ ایرانی - اسلامی

آشنایی غربیان در قروم وسطا با دانشمندان بزرگ ایرانی - اسلامی 00 نظر

به‌نظر من مسأله داعش امروزی هم چیزی شبیه نامه‌های ارنست رنان است. چرا داعش تابحال نتوانسته در اسراییل حرکت تروریستی انجام دهد. من فردی سیاسی نیستم اما با نگاهی به گذشته می‌بینیم که ریشه‌های اسلام ستیزی بوده و اغلب هم به خاطر منافع اقتصادی بوده است. حتا می‌گویند که انگلیسی‌ها برای این‌که نیروی دیگری را مقابل مسلمانان هند علم کنند گاندی را بوجود آوردند. مسائل پیچیده هستند و به راحتی نمی‌توان اظهار نظر کرد. اما در دست داشتن غرب و منافع اقتصادی شک ندارم.
۱۳۹۵/۰۷/۲۹
ماجرای جاسوس شاعر معاویه و حضرت علی(ع)

ماجرای جاسوس شاعر معاویه و حضرت علی(ع) 00 نظر

حیف است شاعری چون تو بمیرد. بلافاصله بعد از اذان صبح و اقامه‌ی نماز مالک جاسوس معاویه را برای تحویل نزد حضرت آورد و ماجرای شب گذشته را هم برای حضرت تعریف کرد. حضرت از مرد اعرابی خواست که قصیده را دوباره بخواند و چون زیبایی و استحکام قصیده را دانست دستور به آزادی جاسوس داد. دین ما دین‌است که صاحبانش جوانمردانند و حتی یک جاسوس که اهل هنر است هم در آن شایسته‌ی بخشش.
۱۳۹۵/۰۷/۲۹
دنیای ماتریکس‌وار ما

دنیای ماتریکس‌وار ما 00 نظر

بیزینس اینسایدر، به نقل از یکی از مدیران یاهو مدعی شده هکرها این پایگاه داده بزرگ را در سال 2014 هک کرده اند و از این طریق به اطلاعات 700 تا یک میلیارد نفر از کاربران محصولات یاهو دسترسی پیدا کرده اند. آنها اطلاعات بسیاری از حساب های کاربری غیرفعال در یاهو که پاک نشده اند را هم سرقت کرده اند. این اخبار همزمان با آن منتشر شد که اسوشیتپرس به نقل از چند تن از مدیران یاهو مدعی شد که این کمپانی اطلاعات کاربران خود را در اختیار دولت آمریکا قرار می‌دهد. پیش از این خبر اراائه‌ی اطلاعات کاربران از سوی سایت‌های گوگل، فیس‌بوک، و آمازون نیز به دولت آمریکا تایید شده بود. کنار هم‌نهادن این اخبار ما را به چه چیزهایی می‌رساند و چرا این اطلاعات بسیار ساده برای دولت‌های بزرگ و هکرهایی که غالبا از سوی دولت‌های رقیب حمایت می‌شوند، اهمیت دارد...
۱۳۹۵/۰۷/۲۴
اُفول مملکت وهابی

اُفول مملکت وهابی 00 نظر

برای اولین بار است که عربستان سعودی خطری جدی را بر کیان و وجود خود احساس می‌کند. در آن سو کشورهای منطقه و جهان دیگر تولید و حمایت تروریست از سوی آل سعود را قابل پذیرش نمی‌دانند، حتی اگر دولت آمریکا آن را در خدمت مصالح خود به کار گیرد. آمریکا مانند ماده عنکبوتی ( بیوه سیاه جنوبی ) است که پس از جفت‌گیری، همتای نر خود را کشته و آن را به وعده‌ی غدایی تبدیل می‌کند. جریان وهابی نیز دور و وظیفه‌اش برای آمریکایی‌ها به پایان رسیده و الان به باری سنگین حتی برای خانواده‌ی حاکم بر عربستان تبدیل شده است و مشکل بزرگتر آن است که ارتباط بین آل سعود و جریان وهابی مانند دوقلوی سیاهی است که جدا کردنشان ناممکن است و هرگونه محدود کردن این جریان به دلیل نفوذ وسیع داخل دستگاه حکومتی باعث ضرر و زیان شدیدی به خانواده حاکم بر عربستان خواهد شد.
۱۳۹۵/۰۷/۲۷
اسلام هراسی به چه بهایی

اسلام هراسی به چه بهایی 00 نظر

«حقیقت این است که ( در فرانسه) با اسلام مشکل وجود دارد ... و کسی در این باره شکی ندارد. مشکل اسلام این نیست که خود این دین خطرناک است، بلکه به این علت است که می خواهد خود را به عنوان دین برتر جمهوری (فرانسه) تحمیل کند.» این‌ها چند جمله از سخنان فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه است که در یک کتاب 660 صفحه ای با عنوان «یک رئیس جمهوری نباید این حرف را بزند: اسرار پنج سال ریاست» منتشر شده است. این سخنان اولاند را اگر نگاهی به رشد اسلام‌گرایی در کشور فرانسه داشته باشیم، می‌توان درک کرد.
۱۳۹۵/۰۷/۲۶
انسان مدرن، تنهایی بی انتها

انسان مدرن، تنهایی بی انتها 00 نظر

در ایام کهن که رسانه های جهان نما جایگاهی در گذران روزگار مردمان نداشتند ، شعر نیکو و پاکیزه دهان به دهان و شهر به شهر می گشت و برای صاحبش کسب نام و جاه می کرد . در روزگار ما با وجود مشغله های ذهنی برای معاش و نان و با حضور قدرتمند ماهواره و تلویزیون در خانه ها که دیگر به عضوی دائم و لازم برای خانواده بدل شده اند که خانواده ای از نبود فرزند غم نخورند و از فقدان رسانه عزا بگیرند...
۱۳۹۵/۰۷/۲۶