جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

اعتراض جمعی از دانشجویان علوم پزشکی مقابل وزارت بهداشت00 نظر

اعتراض جمعی از دانشجویان علوم پزشکی مقابل وزارت بهداشت
جمعی از دانشجويان داروسازی در اعتراض به نحوه‌ی برگزاری آزمون ارزشیابی دانش‌آموختگان داروسازی خارج ازکشور، مقابل وزارت بهداشت با رعايت فاصله گذاري اجتماعي تجمع کردند.

 

همه ساله تعداد زیادی از علاقمندان ادامه تحصیلات عالیه به خارج از کشور رفته و در دانشگاه‌های مختلف با سطوح علمی و درجه اعتبار متفاوت مشغول به تحصیل می‌شوند.

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را احتمالا باید پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور دانست. سالانه عده زیادی از متقاضیان که امکان تحصیل (در این رشته‌ها) در دانشگاه‌های داخلی را بدست نمی‌آورند تلاش می‌کنند از دانشگاهی در خارج از کشور پذیرش گرفته و به این ترتیب خواسته خود را محقق کنند. شرایط اخذ پذیرش، شهریه، هزینه زندگی، امکانات کشور و شهر محل تحصیل و کیفیت آموزش معیارهای افراد برای انتخاب مقصد تحصیل‌شان است و البته موضوع تایید مدارک تحصیلی خارج از کشور که شاید بر هر چیز دیگر مقدم باشد.

در ایران ضوابط و مقررات نظام آموزشی در رشته‌های گروه پزشکی مورد توجه زیادی قرار دارد و به لحاظ حیاتی بودن موضوع خدمات پزشکی، ضرورت دارد مدارک تحصیلی و سطح علمی دانش‌آموختگان رشته‌های گروه پزشکی خارج از کشور در بدو ورود به کشور بر اساس معیارهای ضروری تدوین شده مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند، تا در صورت مشاهده نقص یا کاستی در تجربیات دانش آموختگان مذکور نسبت به معرفی دانش آموختگان جهت طی دوره‌های تکمیلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور اقدام گردد. 

یکی از اولین سؤالات متقاضیان تحصیل رشته‌های پزشکی در خارج از کشور این است که آیا دانشگاه مورد بحث، مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان است یا خیر؛ و اینکه پس از پایان تحصیل، مشکلی برای تأیید مدرک‌شان پیش نیاید، از مهم‌ترین دغدغه‌هایشان است. مسلماً کسی دوست ندارد زمان و هزینه زیادی را در کشوری دیگر صرف گرفتن مدرکی کند که مورد تأیید وزارت بهداشت نباشد و پس از فراغت از تحصیل نتواند در زمینه تحصیلی خود کار کند.

وزارت بهداشت کشورمان دانشگاه‌های پزشکی کشورهای دیگر را در 3 دسته قرار می‌دهد؛ دسته‌ای به شکل قطعی مورد تأیید این وزارتخانه هستند مانند کشورهای هند ،ترکیه ، ایتالیا و … ؛ دسته دیگر به شکل مشروط مورد تأیید هستند مانند روسیه، مجارستان، اوکراین و … ؛ و دسته سوم که به هیچ شکل مورد تأیید نیستند مانند ارمنستان، چین، بلاروس. نکته مهم در مورد دانشگاههای دسته سوم (نامعتبر) برای متقاضیان مشمول این است که معافیت تحصیلی شامل این دسته از دانشگاه‌ها نمی‌شود و برای استفاده از معافیت تحصیلی باید حتما از دانشگاه مورد تأیید (قطعی یا مشروط) پذیرش بگیرند. 

قابل ذکر است ارزشیابی مدارک دانشگاه‌های مشروط، به داشتن شروطی دیگر بستگی دارد که در مقاله‌ای مجزا به صورت کامل شرح خواهیم داد.

مورد تأیید بودن قطعی مدرک یک دانشگاه البته به این معنی نیست که فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی از این دانشگاه، بعد از بازگشت به کشور بلافاصله می‌توانند بعنوان پزشک، دندانپزشک یا داروساز مشغول به کار شوند. مدرک این افراد ابتدا باید تأیید شود و برای تأیید مدرک هم دانشجویان فارغ از تحصیل باید در آزمون مربوط به رشته خود شرکت کنند. در واقع حساسیت مشاغل پزشکی که با جان و روان مردم سر و کار دارند باعث شده وزارت بهداشت، برای تأیید مدارک فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی، سخت‌گیرانه عمل کند.

نکته مهم در مورد اعتبار دانشگاه‌ها که به صراحت در آئین‌نامه ارزشیابی مدارک ذکر شده این است که تأیید بودن و نبودن یک دانشگاه، در زمان شروع تحصیل فرد ملاک است و تغییرات احتمالی بعد از آن، تأثیری در تأیید شدن یا نشدن مدارک ندارد. نکته مهم دیگری هم درباره مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی متقاضیان ارزشیابی هست؛ مدارک آن دسته از فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که دیپلم متوسطه و پیش‌دانشگاهی علوم تجربی یا ریاضی فیزیک ندارند ارزشیابی نمی‌شود.

 

علت تجمع دانشجویان مقابل وزارت بهداشت 

با این توضیحات می‌توان دریافت که آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور نیز یکی از موارد لازم اعتبارسنجی تخصص دانش‌آموختگان از سوی وزارت بهداشت است.

در حقیقت دانشجویان و فارغ التحصیلان داروسازی تحصیل کرده در خارج از کشور چنانچه قصد بازگشت به کشور و ادامه‌ی فعالیت در ایران را داشته باشند، باید در این آزمون پذیرفته شوند؛ این آزمون دو بار در سال برگزار می‌شود، دی ماه و مرداد ماه.

 اما امسال به علت شیوع ویروس کرونا، آزمون ارزشیابی دانش‌آموختگان داروسازی خارج از کشور همزمان با آزمون جامع داروسازی دانشجویان داخل، در ۱۵ ام اسفند ماه برگزار شد.

عدم اطلاع دقیق از زمان برگزاری آزمون و همچنین تاخیره دوماهه در برگزاری آن باعث شد تا شرکت کنندگان، خصوصا دانشجویان داروسازی هند و قبرس، در اخذ پذیرش دانشگاه با مشکلات متعددی از جمله عدم پذیرش دانشجویان توسط دانشگاه به علت شروع ترم تحصیلی مواجه شوند. برآیند این مشکلات، دانشجویان را بر آن داشت تا اقدام به تجمع و اعتراض مقابل وزارت بهداشت نمایند.

گذشته از مشکلاتی که به زمان نامناسب برگزاری آزمون مربوط می‌شود، اعتراض این دانشجویان بر روند برگزاری آزمون و نحوه طراحی سوالات است، دانشجویان معترض معتقد هستند برخی از ارفاقات که در دوره‌های گذشته به شرکت کنندگان در این آزمون اختصاص می‌یافت، در این آزمون وجود نداشته و همچنین برخی از سوالات اشتباه طراحی شده که اگر نمره این سوال‌ها به دانشجویان اختصاص داده شود آن‌ها پذیرفته خواهند شد.

این دانشجویان، طی نامه‌ای خطاب به وزارت بهداشت و با پیگیری از سازمان سنجش، به ۱۲ الی ۱۳ مورد اعتراض کردند که به اکثر این موارد توجهی نشد و فقط یک مورد را ارزیابی کردند؛ و همچنان منتظر هستند تا نقطه اثری در روند پذیرش دانشگاه‌ها حاصل شود. 

منبع: دکتر سیاوش پورحسین؛ دبیر انجمن‌های اسلامی دانشجویان در قبرس

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما