جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بيانيه پاياني نشست ٥٤ اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان در اروپا00 نظر

بيانيه پاياني نشست ٥٤ اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان در اروپا
بيانيه پاياني نشست ٥٤ اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان در اروپا

 


بسم الله الرحمن الرحیم
وَلَا تَهِنُواْ وَلَا تَحْزَنُواْ وَأَنتُمُ ٱلْأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ
شما هرگز سستی نکنید و (از فوت متاع دنیا) اندوهناک نشوید، زیرا شما فیروزمندترین و بلندترین ملل دنیایید اگر در ایمان ثابت قدم باشید.

در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ایران پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه با حضور انجمن های عضو در فضایی آکنده از صمیمیت و همکاری در مرکز اسلامی امام علی علیه السلام برگزار گردید و هیات مدیره جدید با اکثریت قاطع آرا مصمم و استوار در راستای اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردید. پنجاه و چهارمین نشست مزین به پیام گهربار مقام معظم رهبری گردید که ضمن بیان نشانه‌های عظمت و اعتبار ایران اسلامی از پدیده‌ای یکتا در جهان امروز خبر داد که در آینده تاریخ تأثیرات عمیق وتعیین کننده دارد و حرکت ما بر گام دوم انقلاب اسلامی می‌تواند تحقق این پدیده را منجر گردد و ما را چشم امید این پویش حیاتی برشمردند. از پیام سراسر مهر ایشان توشه‌ای مجدد گرفتیم و همه اعضا صمیمانه از بذل توجه ایشان به فرزندانشان در انجمن‌های اسلامی تشکر وقدردانی می‌کنیم وضمن تجدید میثاق با ولایت و امامت دوره جدید مدیریت اتحادیه را با راهبرد تحقق منویات معظم له آغاز می‌کنیم. اتحادیه انجمن‌های اسلامی مصیبت درگذشت جانباختگان شهید حادثه اندوه‌ بار هواپیمای مسافربری اوکراینی را که موجب تألم همه ما شد و علی الخصوص موجب فقدان برخی از بهترین دوستان نخبه کشور عزیزمان ایران ازجمله دکتر امیر اشرفی و همسر مکرمه ایشان شد ضمن ابراز همدردی عمیق و تسلیت صمیمانه به بازماندگان آنها از خداوند متعال بردباری وصبر در این مصیبت را برایشان مسألت داریم و پیگیری مجدانه مسئولین امر را در عدم تکرار چنین حوادثی مطالبه می‌کنیم. اتحادیه انجمن‌های اسلامی شهادت سرباز ولايت سردار بزرگ و پر افتخار اسلام که سال‌ها خالصانه و شجاعانه در ميدان‌های مبارزه با اشرار و مستکبرين، علمدار رهروان صلح و امينت جهانی و مدافع حرم اهل بيت عليهم اسلام بود را به محضر حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف و مقام معظم رهبری و همه داغداران فقدان ايشان تسليت عرض می‌کنيم و به روح بزرگوار آن شهيد والا مقام و همراهانشان درود می‌فرستیم. 
آمريکای جنايتکار دولت تروريستی و حامی تروريسم بين المللی به سرکردگی اسرائيل است. به لطف روشنگری‌های حکيمانه رهبری معظم انقلاب و رشادت‌های خالصانه سردار شهيد امروز ملت عراق يکپارچه خروج نيروهای آمريکايی را از خاک عراق مطالبه می‌کنند. ما ضمن تقدير از هوشمندی و بصيرت ملت عراق از اخراج نيروهای نظامی آمريکايی از منطقه حمايت خود را اعلام می‌داريم. 
حمايت از آرمان فلسطين و ملت ستمديده و از سرزمين خود رانده شده آن برای ما يک امر تاکتيکی نيست بلکه بر مبنای اعتقاد به اسلام ناب محمدی(ص) و در راه دفاع از حقوق و آزادی‌های اساسی بشری بر حمايت قاطع خود از ملت فلسطين تأکيد مجدد داريم و آزادی اين ملت مظلوم از سلطه قدرت غاصب دژخيمان صهيونيستی و پشتيبان‌های بين المللی آن را وظيفه همه مسلمانان، ملت‌ها و دولت‌های اسلامی می‌دانيم. 
اتحاديه انجمن‌های اسلامی ضمن محکوم کردن سياست‌های تحريمی آمريکا و تروريسم اقتصادی اين کشور عليه جمهوری اسلامی ايران، صبر و استقامت ملت قهرمان، باوفا و نجيب ايران را ارج می گذاريم و همت و تلاش همه مسئولين تقنينی، اجرايی و قضايی را در فراهم کردن رفاه عمومی و مبارزه حقيقی و ريشه ای با فقر و فساد مطالبه می‌کنيم. 
همچنين از همه برادران و خواهران فرهيخته که در سراسر اروپا به تحصيل و تجربه اندوزی اشتغال دارند صميمانه، برنامه ريزی برای بازگشت به وطن و انجام وظيفه در خدمت رسانی به وطن عزيزمان را خواستاريم. بدون شک در اين روزهای سخت بيش از هر زمان ديگری ايران عزيز نيازمند حضور فعال و سازنده ماست. 
در پايان از مرکز اسلامی امام علی عليه السلام وين در همکاری صميمانه و همراهی صادقانه جهت برگزاری نشست تقدير و تشکر می‌کنيم و توفيق روزافزون آن عزيزان را از خداوند متعال خواستاريم. 

ششم بهمن ماه ۱۳۹۸

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما