جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

جدیدترین اخبار دانشجویان خارج از کشور00 نظر

جدیدترین اخبار دانشجویان خارج از کشور
مرور تازه‌های مهاجرت تحصیلی و اخبار دانشجویان ایرانی خارج از کشور

 

جذب دانشجوی خارجی با آموزش مجازی در اولویت وزارت علوم قرار گرفت *

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به شرایط فعلی، وزارت علوم از روش‌های جدیدی برای جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور استفاده خواهد کرد و جذب دانشجوی خارجی براساس آموزش مجازی در اولویت برنامه‌ها است.

یکی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بین المللی سازی دانشگاه‌ها و افزایش جذب دانشجویان خارجی است. به طوری که جذب ۷۵ هزار دانشجوی خارجی و بین المللی تا پایان برنامه ششم توسعه در کشور در نظام آموزش عالی هدف گذاری شده است.

مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره سیاست وزارت علوم برای تحقق برنامه جذب بیشتر دانشجویان خارجی و بین المللی، گفت: وزارت علوم برای جذب دانشجویان خارجی و بین المللی در دانشگاه‌های کشور دارای ۳ سیاست اصلی است و با توجه به شرایط فعلی، از روش‌‌های جدیدی برای تحقق این هدف استفاده خواهیم کرد.

منبع: گروه علمی و دانشگاهی فارس

رویه فعلی، جذب دانشجوی بین المللی با آموزش مجازی است * 

وی توضیح داد: سیاست اول، پیگیری آموزش حضوری برای دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه‌های کشور است.

صدیقی گفت: سیاست دوم، به کار گیری ترکیبی از شیوه آموزش حضوری و آموزش غیرحضوری برای دانشجویان خارجی است. رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: سیاست سوم هم آموزش غیرحضوری برای دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه‌های کشور است.

صدیقی تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا در جهان، رویه حاکم بر نظام های آموزشی را دچار تغییرات زیادی کرد که دانشجویان خارجی و بین المللی هم از این تغییرات تاثیر پذیرفته‌اند. به گفته وی، در حال حاضر با توجه به شرایط جدید پیش آمده در جهان رویکرد کلی در جذب دانشجوی خارجی، آموزش مجازی است و بر همین اساس، در ایران هم شیوه جذب دانشجوی خارجی براساس آموزش مجازی در اولویت وزارت علوم قرار گرفته است.

اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی ۹۹ لغو شد *

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: فرصت‌های مطالعاتی سال ۹۹ به دلیل صادر نشدن روادید و نیز اولویت قرار دادن سلامتی دانشجویان، موکول به شرایط عادی شد.

مجتبی صدیقی، روز جمعه، با اشاره به آخرین تصمیم گیری‌ها در خصوص فرصت‌های مطالعاتی سال ۹۸ و ۹۹ اظهار داشت: در پی شیوع ویروس کرونا در جهان، تعطیلی دانشگاه‌ها و برگزاری کلاس‌های درسی به روش برخط و همچنین ایجاد محدودیت‌های رفت و آمد به یکی از مباحث مهم و تاثیرگذار کشورها تبدیل شده است. 

وی افزود: بنابراین، موضوع تعیین سهمیه‌های فرصت تحقیقاتی خارج از کشور سال جاری برای دانشجویان دوره دکتری داخل، همچنین سایر موضوعات مرتبط با فرصت تحقیقاتی در شورای مرکزی بورس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون وزیر علوم با اشاره به مصوبات این شورا خاطرنشان کرد: تعیین سهمیه‌های فرصت تحقیقاتی خارج از کشور با توجه به نامشخص بودن افق بیماری کووید ۱۹، تعطیلی دانشگاه‌های خارج از کشور، برقرار نشدن روال عادی پروازها و همچنین صادر نکردن روادید توسط سفارت‌خانه‌ها با اولویت قراردادن سلامتی دانشجویان در شرایط کنونی، قابل بررسی نبوده و هر گونه اتخاذ تصمیم به عادی شدن شرایط موکول شد.

صدیقی درباره فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری واجد شرایط سال ۹۸ گفت: دانشجویان واجد شرایط سال ۹۸ که با وجود داشتن نامه حمایت مالی معتبر از سازمان امور دانشجویان، به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی موفق به اعزام برای انجام فرصت تحقیقاتی نشده‌اند با رعایت حداکثر زمان خروج از کشور همچنین اطمینان از کنترل پروتکل‌های بهداشتی، طبق شیوه نامه، تا پایان شهریور سال ۹۹ فرصت اقدام و اعزام دارند.

رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: برای دانشجویان فرصت تحقیقاتی که در کشور محل تحقیق حضور دارند، پس از ارسال درخواست از طرف دانشگاه و ذکر دلایل توجیهی تمدید فرصت تحقیقاتی، در صورت وجود اعتبار حداکثر تا سقف دو ماه به صورت ریالی و به تشخیص اداره کل بورس اقدام شود.

به گفته صدیقی، استفاده از فرصت تحقیقاتی داخل بدون در نظر گرفتن سهمه با رعایت دستورالعمل بهداشتی امکان‌پذیر است.

منبع: ایرنا

۷۸ درصد دانشجویان بین المللی، خواهان تخفیف شهریه آموزش آنلاین شدند *

نتایج نظرسنجی نظام آموزش عالی بین المللی کیواس از حدود ۴ هزار دانشجو در دنیا نشان می‌دهد که ۷۸ درصد دانشجویان معتقدند دانشگاه‌ها برای شهریه آموزش آنلاین باید تخفیف قائل شوند.

تحلیل گران کیواس یادآور شده‌اند که در گزارش‌های قبلی، نگرش دانشجویان بین المللی در مورد یادگیری آنلاین در هنگام بحران کروناویروس را بررسی کرده‌اند. برای کاوش در این مورد، تحلیلگران کیواس سؤالاتی جدید در این زمینه پرسیده‌اند که میزان تمایل پاسخ دهندگان به یادگیری آنلاین و چگونگی تأثیر آن در تصمیم گیری در مورد ثبت نام در دانشگاه را نشان می‌دهد. نیمی از دانشجویان سال تحصیلی آنلاین را می‌پذیرند.

از دانشجویان بین المللی آینده که علاقه مند هستند تحصیل خود در سال ۲۰۲۰ شروع کنند، پرسیده شد که آیا اگر شروع دوره بصورت آنلاین باشد، هنوز هم مایل به ادامه تحصیل در سال تحصیلی آینده هستند؟ ۴۷ درصد گفته‌اند بله، ۲۷ درصد تمایل نداشتند و ۲۷ درصد هم اطمینانی از این موضوع نداشتند.

این نتایج حاکی از آن است که ۴۷ درصد به صورت امیدوار کننده‌ای علاقه دارند آموزش را حتی به صورت آنلاین هم آغاز کنند. این نشان می‌دهد که دانشجویان بین المللی آینده برای شروع تحصیل خود به صورت آنلاین در سال تحصیلی آینده، آماده هستند و مراکز آموزش عالی می‌توانند مزایا و نقاط قوت خود در آموزش آنلاین را به اطلاع دانشجویان برسانند.

علاوه بر این، پاسخ دهندگان بیشتر تمایل دارند که آموزش آنلاین فقط برای یک دوره مشخص باشد. ۶۴ درصد دانشجویان گفته‌اند اگر آموزش آنلاین برای ۶ ماه باشد موافق شروع تحصیل هستند. آنچه باعث دلگرمی بیشتر است این است که در صورتی که آموزش آنلاین سه ماه طول بیانجامد و پس از آن آموزش حضوری آغاز شود ۷۵ درصد از دانشجویان آینده علاقمند هستند که تحصیلات خود را به صورت آنلاین آغاز کنند.

این نشان می‌دهد اگر دانشگاه‌ها بتوانند به دانشجویان تضمین دهند که فقط برای مدت زمانی محدود (ترجیحاً فقط سه ماه) به صورت آنلاین آموزش می‌دهند، احتمال ثبت نام آن‌ها در آن موسسه به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

۷۸ درصد دانشجویان معتقدند دانشگاه‌ها برای شهریه آموزش آنلاین باید تخفیف قائل شوند. *

تحلیلگران کیواس از دانشجویان پرسیده‌اند که اگر قرار بود تحصیلات خود را بصورت آنلاین شروع کنید فکر می‌کنید این موضوع چقدر بر شهریه تاثیر بگذارد؟ ۷۸ درصد دانشجویان گفته‌اند دانشگاه ها باید در شهریه های خود تخفیف قائل شوند. ۸ درصد گفته‌اند شهریه‌ها باید همین طور بمانند، ۱۳ درصد مطمئن نبوده و یک درصد هم سایر موارد را انتخاب کرده‌اند.

این پاسخ ها به وضوح نشان می‌دهد که دانشجویان بین المللی آینده در صورت شروع تحصیل به صورت آنلاین، انتظار دارند از تخفیف شهریه برخوردار شوند. البته میزان تخفیف مدنظر دانشجویان، متفاوت است ۲۱ درصد معتقدند که باید بین ۲۱ تا ۳۰ درصد تخفیف وجود داشته باشد، ۲۰ درصد معتقدند که باید بین ۴۱ تا ۵۰ درصد تخفیف داشته باشد و ۹ درصد هم معتقدند که باید بیش از ۷۰ درصد تخفیف شهریه وجود داشته باشد.

با توجه به این پاسخ‌ها روشن است که دانشجویان بین المللی آینده انتظار تخفیف قابل توجهی دارند. از آنجا که موسسات در تلاش هستند تا پذیرش دانشجو را در سال تحصیلی آینده افزایش دهند ارائه شهریه با تخفیف می‌تواند یک تفاوت کلیدی میان موسسات باشد.

منبع: مهر

برنامه حمایت از «اعزام کاربران ایرانی به آزمایشگاه‌های تابش سنکروترونی» تصویب شد *

با تصویب برنامه حمایت از اعزام کاربران ایرانی به آزمایشگاه‌های تابش سنکروترونی، دسترسی محققان ایرانی به آزمایشگاه‌های بین‌المللی این حوزه نظیر سزامی، آلبا و الترا تسهیل می‌شود.

برنامه پشتیبانی از اعزام کاربران ایرانی به آزمایشگاه‌های سنکروترونی با هدف ایجاد یک شبکه حمایتی علمی و مالی از پژوهشگران و صنایع کشور برای دسترسی به این آزمایشگاه‌ها تصویب شده است.

در این راستا، مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری و طرح چشمه نور ایران، فراخوانی را برای حمایت از طرح‌های پیشنهادی در این زمینه اعلام کرده‌اند.

برنامه پشتیبانی از کاربران ایران در آزمایشگاه‌های سنکروترونی علاوه بر تامین بخشی از هزینه اعزام پژوهشگران ایرانی به این آزمایشگاه‌ها، راهکارها و مشاوره‌های علمی را هم به کاربران اعزامی ارائه می‌دهد. به این ترتیب دسترسی سالانه حدود ۶۰ نفر از پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و صنعتگران کشور برای انجام آزمایش‌های کاربردی و پیشرفته در آزمایشگاه‌های بزرگ این حوزه تسهیل می‌شود.

آزمایشگاه سنکروترونی در واقع یک شتابگر الکترونی دایره‌ای است که در آن از تغییر جهت شتاب الکترون‌هایی که سرعت آن‌ها به سرعت نور نزدیک شده است، تابش الکترومغناطیسی در محدوده وسیعی از طول موج تولید می‌شود. این تابش الکترومغناطیسی به سمت باریکه خط‌هایی که دور تا دور محیط دایره‌ای شتابگر قرار گرفته‌اند، هدایت شده و هر کدام از این باریکه‌خط‌ها همانند یک آزمایشگاه مستقل در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

تابش سنکروترون در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی، انرژی، داروسازی، پلیمر، الکترونیک، معدن، کشاورزی و صنایع غذایی کاربرد دارد و آزمایش‌های مختلفی مانند مواد، نانوفناوری، شیمی، زیست‌شناسی، فیزیک، زمین‌شناسی، پزشکی، محیط‌زیست، الکترونیک، مخابرات و باستان‌شناسی در این آزمایشگاه‌ها قابل اجرا است.

منبع: دیده بان علم ایران


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما