جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

دزدی‌های ملایم!00 نظر

دزدی‌های ملایم!
در دوران دانشجویی، پنیرتان را از یخچال مشترک خوابگاه‌ کش رفته‌اند؟ یا خودتان تابحال نشده بی‌آن ‌که بگویید، کمی از هویج دیگری را بخورید؟! نه شما «دزد» بودید و نه آن دانشجو ...

 

در دوران دانشجویی، پنیرتان را از یخچال مشترک خوابگاه‌ کش رفته‌اند؟ راستش را بگویید؛ آن سال‌ها با دیدن شیشۀ مربای هویج متعلق به یکی از دانشجویان، بی‌آن‌که به او بگویید، کمی از آن را نخورده‌اید؟! نه شما «دزد» بودید و نه آن دانشجو یا دانشجویی که پنیرتان را یواشکی برداشته بود. اگر به جای پنیر یا مربا، داخل یخچال «پول» دیده بودید، آن را برنمی‌داشتید؛ نه شما و نه دیگر دانشجویان.
این، موضوعِ آزمایش دکتر دن آریلی است که در زمینه «اقتصاد رفتاری» پژوهش می‌کند. او در تعدادی از یخچال‌های خوابگاه دانشجویی دانشگاه MIT آمریکا ۶ بسته کوکاکولا قرار داد. همه نوشابه‌ها ظرف ۷۲ ساعت توسط دانشجویان برداشته شدند. آریلی در ادامه به جای نوشابه، پول در یخچال‌ها گذاشت. همان دانشجویانی که نوشابه‌ها را برداشته و خورده بودند؛ به پول‌ها دست نزدند و سرانجام خود دکتر آریلی، پول‌ها را جمع کرد.
او آزمایش‌های بیش‌تری انجام داد؛ مثلاً در یک آزمایش به دانشجویان تعدادی سؤال دادند و به آن‌ها گفته شد به ازای هر پاسخ صحیح، مبلغی پول نقد می‌گیرند. به گروه دیگر گفته شد در برابر هر پاسخ صحیح، ژتونی می‌گیرند و می‌توانند آن ژتون را در همان اتاق، به پول نقد تبدیل کنند. نکته این بود که هر دانشجو، خودش تعداد پاسخ‌های صحیح را می‌شمرد و به ممتحن اعلام می‌کرد و بر اساس خوداظهاری، «پول» یا «ژتون قابل تبدیل به پول» می‌گرفت.
فکر می‌کنید دانشجویان کدام گروه بیش‌تر مرتکب تقلب شدند؟ دانشجویانی که قرار بود پول بگیرند، کم‌تر تقلب کردند؛ ولی گروه دیگر نمرات خود را بیش از واقعیت اعلام کردند.
علت این است: انسان‌ها نسبت به "پول" حساسیت بیش‌تری دارند و اگر درستکار باشند، اصولاً به "پول" دیگران تعدی نمی‌کنند؛ اما این حساسیت در قبال نوع منافع دیگری که آن‌ها نیز ارزش پولی دارند، کم‌تر می‌شود. شاید اسم این پدیده را بتوان "دزدی ملایم" گذاشت. آزمایش دانشجویان و پول و ژتون را مرور کنید: وقتی قرار بود "پول" بگیرند، کم‌تر تقلب می‌کردند؛ ولی وقتی قرار بود "ژتون" بگیرند بیش‌تر تقلب کردند و حال آن که می‌دانستند می‌توانند آن ژتون‌ها را در همان اتاق تحویل دهند و در مقابلش پول بگیرند.

پیشنهاد فردی
به عنوان انسانی درستکار، حواسمان به این باشد که ممکن است در قبال «اموال غیرپولی» دیگران، حساسیت کم‌تری داشته باشیم و ناخودآگاه به حقوق آن‌ها تعدی کنیم. مثلاً کارمند یک شرکت خصوصی، وقتی حواس رئیسش نیست، ممکن نیست یواشکی از جیب او، ۱۰ هزار تومان بردارد، اما بارها و بارها از تلفن اداره برای کار شخصی‌اش استفاده کرده‌ است؛ در حالی که تلفن همراهش روی میزش قرار داشت. در واقع با این کار، از جیب مدیرش حتی بیش از ۱۰ هزار تومان برای تلفن‌های شخصی برداشت کرده‌ است؛ اما غیرمستقیم. خیلی از ما نیز به عنوان یک کارمند، ممکن نیست از صندوق حسابداری شرکت ۵ هزار تومان پول برداریم؛ ولی به راحتی یک دسته کاغذ را به خانه می‌بریم. مثال‌های دیگر: کارگری که پولی را مستقیم نمی‌دزدد، ولی کم‌کاری می‌کند؛ مسافری که از پتوی مسافرتی که داخل پرواز به او داده‌اند، خوشش آمده و آن را درون کیفش می‌گذارد؛ مشتری که کتی را می‌خرد و از آن خوشش نمی‌آید و آن را بدون کندن اتیکت به فروشنده برمی‌گرداند، ولی نمی‌گوید که وقتی کت دستش بوده، گوشه‌ای از آن به لبه میز گرفته و نخ‌کش شده است؛ ناشری که کتاب دیگری را بدون اجازه‌اش چاپ می‌کند و ده‌ها مثال دیگر.
یادمان باشد که هر آنچه «ارزش مالی» دارد، درست مانند «خود پول» است و آن طور که در قبال پول و دزدی آن، حساس هستیم، درباره دیگر چیزهایی که ارزش پولی دارند نیز حساس باشیم.

پیشنهاد سازمانی
به عنوان صاحب یک کار و کسب، باید ساز کارهای سازمانی را طوری بچینیم که مراقبت از اموال سازمان نیز مانند  مراقبت‌های پولی به رسمیت شناخته شود. به یاد داشته باشیم که بسیاری از انسان‌های درستکار و شریف، در برابر «اموال» دیگران به‌اندازه «پول» دیگران حساس نیستند. آمار نشان می‌دهد که زیان وارد شده از محل تقلب در بازگرداندن لباس‌ها به فروشگاه‌های لباس فروشی، از کل خرده‌دزدی‌ها در آمریکا بیشتر است!

پیشنهاد تربیتی
به فرزندان خود، حفظ حقوق دیگران را به طور مشخص و با تعیین مصداق‌ها و گفتن مثال‌ها یاد دهیم. به آن‌ها بگوییم که هر آنچه مشخصاً به خودشان متعلق نیست، اعم از پول و اشیای دیگر، قطعاً به دیگری متعلق است و تنها با اجازه مشخص صاحبان آن‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

منبع: کتاب «اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی»، دکتر مسلم محمدی، ناشر: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور (در دست انتشار).

 

 

 

مطالب مرتبط

ماورای مهاجرت

ماورای مهاجرت

پفک گاوی

پفک گاوی

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما