جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

عوامل پیشرفت تمدن‌ها و جوامع00 نظر

عوامل پیشرفت تمدن‌ها و جوامع
تشریح معیارهای سنجش دستاوردهای بشری و تمایز مفاهیم موجود

 

حسین حمزه

بر مبنای پژوهش‌های پال رومر برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۸، معیاری برای سنجش دستاوردهای بشری ایجاد شده است. او دستاوردهای بشری را در طیفی می‌بیند که یک سوی آن فناوری و سمت دیگرش، قوانین و نهادها و سازمان‌ها قرار دارند. تفاوت این دو مدل در جدول زیر آمده است:


برنده نوبل اقتصاد 2018


برای اینکه تمایزهای این دو مفهوم را بشناسیم می‌توان مصداق‌هایی از این قبیل را در نظر گرفت: 


عوامل پیشرفت تمدن‌ها و جوامع


نکته مهم این است که همه اتفاقاتی که در حوزه فناوری می‌افتد، معلول چگونگی وضعیت قوانین است. به بیان دیگر اگر کشوری فناوری‌های الگو داشت، باید در جست‌وجوی قوانین و نهادهای کارآمد در آن کشور بود. 

دارون عجم‌اوغلو استاد اقتصاد MIT و جیمز آلن رابینسون استاد اقتصاد شیکاگو و هاروارد، مدل رومر را مبنا قرار دادند و به یک طرح دیگر رسیدند؛ در پازل آنها، در یک سمت محصولات یا همان فناوری‌ها قرار دارند. در میانه، مشوق‌ها هستند که در حقیقت عواملی تصمیم‌سازند. در سمت دیگر پازل، نهادها و سازمان‌ها قرار می‌گیرند که عواملی مانند تاریخ، فرهنگ، موقعیت جغرافیایی و حتی شانس پشتیبان آن هستند. این مجموعه به‌عنوان یکی از مدل‎های نوین توسعه مطرح می‌شود. 

پال رومر به موقعیت‌هایی اشاره می‌کند که مشکلی در کشور یا یک سیستم به‌وجود می‌آید و از آن با عنوان «دام ناکارآمدی» یاد می‌کند. او معتقد است در چنین شرایطی، فرار از دام فساد سخت است، زمینه برای افراد تبهکار فراهم می‌شود، تلاش برای اصلاح با مشکل مواجه می‌شود و اجرای قوانین برای جلوگیری از فساد با مشکل مواجه می‌شود. راهکار حل چنین مشکلی چیست؟

او چاره کار را شهرهای دارای منشور می‌داند. البته شهر لزوما به معنای شهر نیست، بلکه می‌گوید منطقه‌ای را در نظر بگیرید و در آن، ساز و کار نو طراحی کنید، به افزایش بهره‌وری توجه کنید، اجرای قوانین ضد فساد را ضمانت کنید، منافع شخصی را در راستای منافع عمومی قرار دهید، استقلال در قانون‌گذاری داشته باشید و از فناوری‌های کارآمد بهره ببرید؛ این یک نمونه است اما اگر درست کار کند الگویی برای سایر مناطق می‌شود. در مناطق جنوب ایران این امکان وجود دارد که انگیزه و مشوق جهت تجارت بین‌المللی و جذب سرمایه ایجاد و از بسترهای کسب و کار فسادزدایی کرد، قوانین سودمند را شناخت و به تربیت مدیران کارآمد پرداخت. 

اما این شهرهای دارای منشور برای ما مصداق روشنی دارد؛ پیامبر اسلام (ص) در کمتر از ۱۰ سال، یثرب را به یک شهر الگو در جزیره‌العرب تبدیل می‌کنند. ایشان این کار را از طریق Ruleهای کارآمد انجام می‌دهند. اصلا دین اسلام آورده‌ای از جنسRules  است. مثلا اهمیت مکتوب‌کردن قرارداد و توافق در قرآن، برابری انسان‌ها سوای نژاد و رنگ پوست و قومیت، مفهوم بیت‌المال و جایگاه حقوق و احترام به زن همه از همین جنس است. یا تمام تلاشی که امام علی (ع) برای قانونمند کردن جامعه و اصلاح نهادها انجام می‌دهند، در حقیقت توجه به همین Rule است. هرچند جامعه آن زمان تحمل نمی‌کند تا از اثراتش بهره‌مند شود. 

در مجموع می‌توان گفت جامعه‌ای که دنبال تمدن‌سازی است باید بتواند قوانینی را تدوین کند که متضمن سایر دستاوردها شود. این کار در زمان کوتاه اتفاق نمی‌افتد و به‌راحتی هم قابل پذیرش نخواهد بود. مسیری که به‌نظر می‌رسد برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی نیز غیر قابل اجتناب است. 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما