جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

«جهاد تبیین» عرصه هویت بخشی بانوان است00 نظر

«جهاد تبیین» عرصه هویت بخشی بانوان است
نشست کارشناسان امور بانوان ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور، با حضور عاطفه سعیدی‌نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در این اداره کل برگزار شد.

 

عاطفه سعیدی‌نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در رابطه با کلان طرح نهضت پیشرفت بانوان و شکل‌گیری این طرح در لایه‌های مختلف گفت: اداره کل بانوان سازمان تبلیغات اسلامی تقریباً دو سال است که کار خود را آغاز کرده است، البته عقبه‌ای داشته است اما ما صرفاً نمی‌خواستیم دفتر بانوان تشکیل دهیم یا زینت مجالس باشیم بلکه هدف احیای نقش بانوان در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: نگاه ما در بخش بانوان، سازمانی نیست به همین دلیل تصمیم به شکل‌گیری نهضت پیشرفت بانوان گرفتیم و خوشبختانه در سازمان تبلیغات اسلامی نگاه‌ها با این حوزه همراه است.

جهاد تبیین عرصه هویت بخشی بانوان است

سعیدی‌نژاد علت عقب‌ماندگی در حوزه بانوان را عدم ایجاد فرصت برای ظهور و بروز این قشر از جامعه عنوان کرد و افزود: رویکرد نهضت پیشرفت بانوان باید فرادستگاهی باشد. درواقع هدف این است که در مقابل تمدن غرب که به دنبال توسعه مبادی غربی است و عینیتی پیدا کرده، پیشرفت ایرانی اسلامی را محقق کنیم.

وی عنوان کرد: نگاه ما این است که طرح کلان پیشنهاد دهیم و استان‌ها با توجه به زیست‌بوم خود طرح‌های مختلف برنامه‌ریزی و اجرا کنند. در زمینه اجرای طرح‌ها نیز مخاطب راهبردی ما دختران نوجوان هستند که پتانسیل ویژه‌ای دارند و آینده از آنها متأثر می‌شود.

مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی گفت: ما یک کلان نهضت پیشرفت بانوان را داریم که عملاً یک گفتمان است و حلقه‌های میانی متفاوت را می‌تواند در دل خود جای دهد. نگاه عمده بین کارشناسان حوزه زنان وجود دارد که معمولاً وارد خانواده و سبک زندگی می‌شوند در حالی که هرجا توانسته‌ایم برگ برنده در انقلاب اسلامی داشته باشیم، حضور مؤثر بانوان را شاهد بوده‌ایم، بدین گونه که جبهه انقلاب و تهدیدها شناسایی می‌شوند و زنان با توجه به ظرفیتی که دارند به ایفای نقش می‌پردازند.

وی با تأکید بر این‌که امروز انقلاب اسلامی در مسیر شکل‌گیری پیشرفت ایرانی اسلامی است و نهضت زنان باید پای این مسأله قرار گیرد و جای خود را پیدا کند، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی کدهای مهمی در این زمینه به ما دادند از جمله «جهاد تبیین» که در ارتباط با مردم و تعاملات طبیعی شکل می‌گیرد و بانوان با توجه به ارتباطات گسترده که با فامیل و دوستان دارند، فرصت اثرگذاری بیشتری در این زمینه دارند.

سعیدی‌نژاد با بیان این‌که جهاد تبیین عرصه هویت بخشی بانوان است، افزود: مشکل این است که زن را مسأله می‌دانیم و به دنبال حل مسأله می‌گردیم در حالی که زنان حلال مسائل هستند. در جهاد تبیین زن لازم نیست از خانه بیرون بیاید، درواقع هدف این است که حضور زن در منزل را غنی کنیم.

وی با تأکید بر این‌که نقش‌آفرینی زنان مبتنی بر الگوی سوم نیاز به تقویت انگیزه و توانمندسازی دارد، عنوان کرد: باید بستر نقش‌آفرینی برای بانوان فراهم شود به نحوی که زنان، تعامل با اعضای خانواده و فامیل را فرصتی برای انجام رسالت خود ببینند که به نوعی فعال کردن کنشگری بانوان در حوزه جهاد تبیین است و در این زمینه باید موانع جهاد تبیین شناسایی شود و برای آن طراحی صورت پذیرد. می‌توان گفت اگر قرار باشد یک کار در سازمان تبلیغات اسلامی صورت پذیرد، آن «جهاد تبیین» است.

مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با بحث حلقه‌های میانی، گفت: در این مسیر لازم است، گفتمانی صورت پذیرد و در این زمینه باید هوشمند باشیم و برای شبکه‌های مردمی ایجاد انگیزه کنیم. باید تعریف هسته‌های میانی مشخص شود و با هسته‌های آتش به اختیار اشتباه گرفته نشود.

وی طرح «حرف‌آورد» را به عنوان سبد جمع‌آوری محصول معرفی کرد و افزود: باید قدم به قدم کمک کنیم حرف‌آورد در حوزه جهاد تبیین فعال شود، این فعالیت می‌تواند در حوزه مجازی یا حقیقی انجام شود، هدف این است که به مخاطبی که کنشگر نبوده کمک کنیم کنشگر تبلیغی شود. باید سعی کنیم بانوان مذهبی را کنشگر کنیم، در این زمینه کارآمدترین مسیر از طریق شبکه‌های مبلغات حوزوی، مداحان، مربیان قرآن و غیره است.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما